Mám nový kaktus! Hurá!

Što ďélať, když…


a) Nějakým omylem si koupíte kaktus v hobymarketu (ne na výstavě kaktusů, tam platí jen něco a navíc tam dostanete patřičné informace s sebou)
b) Někdo vás kaktusem obdaruje
c) Přijdete ke kaktusu jakkoliv jinak jako slepý k houslím
d) Váš kaktus začíná vypadat nějak divně

Ideální je samozřejmě přečíst si dostupnou literaturu nebo použít internet a přes strýčka Gúgla (případně Seznam.cz) si informace nalézt. Pravda, je to časově náročné (asi tak 5 minut), musí se při tom přemýšlet a to může bolet, což nechcete připustit. Pro vás tedy pár triviálních rad:

1) Máte kaktus v okrasném obalu, případně jste si ho pro svůj kaktus koupil(a)? Chyba. Možná jste si všimli, že květináč má dole odtokové otvory. Slouží k tomu, aby přebytečná voda z květináče mohla odtéct. Když budete mít květináč v tom obalu, voda se tam bude hromadit a kaktus bude mít kořeny stále ve vlhku. Ideální prostředí pro uhnívání kořenů a následně celé rostliny. Tak ten obal zase pěkně vyhoďte. Nebo ho použijte pro jinou rostlinu, nejlépe vlhkomilnou. Případně použijte na kafe nebo s ním třískněte o zem, až vás někdo nas…štve. Pod květináč patří podmiska s větším průměrem, než je květináč. I když přebytečnou vodu zapomenete vylít, mnohem rychleji se odpaří, což u okrasného obalu fakt nehrozí, a to je špatně.


2) Podívejte se, v čem vězí kořeny kaktusu. Nejspíš to bude nějaký rašelinovo kokosový substrát. V tom ty kaktusy „velkovýrobci“ produkují za pomoci hnojiv, stimulátorů a pesticidů tak, aby do roka a do dne (ale radši o měsíc dřív) měli ze semínka prodejný kaktus. To fakt není pěstování, ale výroba, s vědomím, že po zakoupení kaktus brzy odejde a vy si koupíte nový. A penízky se sypou. Takže druhá věc po nákupu a zbavení se okrasného obalu by mělo být přesazení kaktusu do nového substrátu. Začátečníkům poslouží dobře i prodávaný Substrát pro kaktusy a sukulenty (třeba Profík od Forestiny), ti zkušenější si jej namíchají sami. Složení vám nenapíšu, je tolik možných receptů, že když napíšu jeden, ten svůj, ozve se spousta dalších kaktusářů, že jsem kaktusový vrah, protože to v tom růst nemůže. Roste. Zásady jsou hlavně vzdušnost, propustnost a nespékavost. Zajímavé je, že zatímco se kaktusáři mohou do krve hádat, jaké složení substrátu je nejvhodnější, na jednom se snad stoprocentně shodnou – jediný nevhodný je ten, v kterém si kaktus v hobymarketu koupíte. To je prostě fakt, bez té chemie to v něm brzy prosperovat nebude.
Pozor, velmi důležité! I když se budete snažit o ohleduplnost, při vyndávání kaktusu z květináče porušíte jeho kořeny. Nechte několik dní (týden alespoň) zaschnout, pak teprve zasaďte do suchého nového substrátu. Zálivka opět nejdříve za týden.


3) Při přesazování se důkladně přesvědčte, že jste si s kaktusem domů nepřinesl(a) i breberky.Sviluška, vlnatka a kořenovka, to jsou úhlavní nepřátelé kaktusáře (pak taky slimáci, kočky, myši, mravenci, zima, mokro, někdy i manželka). Co s breberkami, to si přečtěte tady - Škůdci, choroby, ochrana a prevence (2) (incact.cz) a v následujících číslech. Rozhodně se vyplatí mít doma aspoň Vertimec nebo Nissorun na svilušku a Mospilan nebo Karate na to ostatní. Způsob použití podle návodu, případně to s námi prokonzultujte.


4) A teď kam s ním? Kaktus je rostlina pouští, savan, hor a skal, kde má k dispozici spoustu (leckdy až přebytek) slunce. Z toho vyplývá co? Z toho vyplývá to, že doma na pracovním stole toho světla bude mít nedostatek. On ho bude mít nedostatek i na parapetu okna otočeného na sever. Kaktus zkrátka patří do skleníku, zimní zahrady, na zahradě na stůl pod fólii, na předokenní parapet, v nejhorším případě k oknu na jih, jihovýchod, případně jihozápad. Na skříň patří zelenec a na pracovní stůl těžítko a fotka milenky.


5) Jak zalévat? Je to rostlina, tak občas vodu potřebuje. Ve vegetačním období (dejme tomu duben – září) zaléváme tehdy, když už je substrát po předešlé zálivce dokonale proschlý. Což podle podmínek může trvat různě dlouho. Pro začátek vám může pomoci stejně jako hospodyňkám při pečení dortu obyčejná špejle. Nechte ji v květináči zapíchnutou až na dno, po pár dnech od zálivky vytáhněte. Když je suchá, za dva až tři dny můžete zalít. Když je vlhká, šup s ní zpátky. Obecně platí dvě poučky: Jste-li na pochybách, jestli už zalít nebo ne, platí rozhodně to ne. Ta druhá poučka – kaktus nikdy neumoříte suchem, ale vodou snadno. Vlastně ještě jedna důležitá poučka – přes zimu ani kapka vody. Protože …


6) … tu máme něco jako zimování. V zimě tu máme tuplem nedostatek světla a kaktusy proto nesmějí růst. Což zabezpečíme snížením teploty. Optimem je cca 5 – 12°C s dolní hranicí 3°C, horní 15°C (pozor, existují i teplomilné kaktusy, třeba oblíbené melokaktusy, kde toto neplatí) a přitom absolutní sucho. Totiž nízká teplota a zálivka = hniloba kořenů. Vyšší teplota a zálivka = kaktus vytažený do špičky za světlem. Takže ani kapka.


Tolik tedy to nejzákladnější. Budete-li se držet těchto jednoduchých pravidel, věřím, že se budete ze svých kaktusů těšit dlouho. Ostatně, on sám vám dá jasně najevo, že je spokojen anebo jakou děláte chybu. Roste do špičky? Bod 4 nebo 6. Prohánějí se po něm breberky? Viz odkaz v bodě 3. Neroste a začíná chřadnout? Nefungují mu kořeny. Pak tedy vyjmout ze substrátu, očistit kořeny a vidím. Jsou tam bílí škůdci? Opět bod 3 a kořenovka. Jsou na kořenech tmavé skvrny, případně jsou tmavé celé? Průšvih, to bude houba a následná hniloba. Pak tedy řezat a řezat až tam, kde je zdravá tkáň bez jediné skvrnky. Třeba až do těla. Nechat důkladně zaschnout řeznou ránu a počkat, až kaktus sám vyžene tzv. čekací kořeny. Pak teprve zasadit. Nikdy ne do vody!
Tak, a když jste si to všecko přečetl(a) a něco z toho vám není jasné, tak se s konkrétním dotazem klidně obraťte na FB skupinu Miluji kaktusy a sukulenty. Pokud možno s kvalitní (!) fotografií toho, co chcete řešit. Někdo z nás zkušenějších určitě rád poradí.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace